«Ευρωπαϊκή Ημέρα Ευαισθητοποίησης για τη Δυσλεξία»

Οι εκπαιδευτικοί του ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ. Καστοριάς – μέλη της διεπιστημονικής του ομάδας Μπάφας Χρήστος, κλ.ΠΕ70.ΕΑΕ, Νικολή Σοφία, κλ. ΠΕ71 και Αγαθοπούλου Ευγενία, κλ. ΠΕ21 Θεραπευτών Λόγου ανταποκρινόμενοι σε αίτημα του Δ.Σ. Νεστορίου για διενέργεια δράσεων ενημέρωσης για τις Ειδικές Μαθησιακές Δυσκολίες και με αφορμή την «Ευρωπαϊκή Ημέρα Ευαισθητοποίησης για τη Δυσλεξία» (8 Οκτωβρίου) επισκέφτηκαν το σχολείο την Πέμπτη 05/10/2023 και προέβησαν σε αντίστοιχες δράσεις στην Ε΄ και ΣΤ΄ τάξη. Συγκεκριμένα διενεργήθηκε βιωματική προσέγγιση τυπικών αποκλίσεων μαθητών/τριών με Δυσλεξία εντός σχολικής τάξης και ακολούθησε συζήτηση με τους μαθητές. Ευχαριστούμε τον Προϊστάμενο και τους εκπαιδευτικούς της σχολικής μονάδας για τη συνεργασία τους.