Βιωματική δράση του ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ. Καστοριάς στο 9ο Πειραματικό Νηπιαγωγείο

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Αναπηρίας, το ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ. Καστοριάς, ανταποκρινόμενο στην πρόσκληση του 9ου Πειραματικού Νηπιαγωγείου Καστοριάς, πραγματοποίησε τη Δευτέρα 4 Δεκεμβρίου δράση στους μικρούς μαθητές και τις μαθήτριες, με σκοπό την ευαισθητοποίηση και την αποδοχή της διαφορετικότητας.

Με την βοήθεια του «Έλμερ», του παρδαλού ελέφαντα, τα μέλη της επιστημονικής ομάδας του ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ., Ελίζα Αντωνίου, Νηπιαγωγός Ειδικής Αγωγής, Μαρίνα Πατρώνου, Ψυχολόγος και Γρηγόρης Καμπούρης, Κοινωνικός Λειτουργός, προσπάθησαν με βιωματικό και παραστατικό τρόπο να μεταδώσουν στα παιδιά το μήνυμα: «Όλοι/ες διαφορετικοί/ές, όλοι/ες ίσοι/ες».

Ευχαριστούμε την Προϊσταμένη και τους/τις Εκπαιδευτικούς του σχολείου για τη συνεργασία και τη συνδρομή τους.