Συμπεριφορικές και συναισθηματικές δυσκολίες-Τεχνικές διαχείρισης

Οι συμπεριφορικές και συναισθηματικές δυσκολίες στα παιδιά μπορούν να επιφέρουν προβλήματα προσαρμογής στα διάφορα πλαίσια που συναναστρέφονται (σπίτι, σχολείο, κοινότητα), που απασχολούν και προβληματίζουν μαζί με τις μαθησιακές και αναπτυξιακές διαταραχές, τους ενήλικες που αλληλεπιδρούν με αυτά (Καλαντζή-Αζίζι, κ.α., 2011; Κουρκούτας, 2017).

Έπειτα από πρόσκληση του Συλλόγου Διδασκόντων του Δημοτικού Σχολείου Χιλιοδέντρου, την Πέμπτη 07-03-2024, πραγματοποιήθηκε επιμορφωτική συνάντηση με το εκπαιδευτικό προσωπικό του σχολείου, με θέμα: «Συναισθηματικές και Συμπεριφορικές δυσκολίες- Τεχνικής διαχείρισης» από την Ψυχολόγο  κα Αντωνίου Στεργιανή και την Κοινωνική Λειτουργό του ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ. Καστοριάς κα Παυλίδου Αλεξάνδρα.